Mity i Fakty:

Pasy bezpieczeństwa

„Oczekiwanie na niebezpieczeństwo jest gorsze niż moment, gdy ono na człowieka spada”
– Alfred Hitchcock

Zapięte pasy mogą uniemożliwić wydostanie się z płonącego pojazdu

 

Statystyki wypadków wskazują, że jedynie 0,5% wypadków drogowych wiąże się z pożarem auta. Wskaźnik śmiertelności osób w wyniku pożaru jest znacznie niższy, ponieważ nie każdy pożar pojazdu przyczynia się do śmierci uczestników wypadków.

 

Lepiej wypaść z auta niż być w nim uwięzionym

Badania wskazują, że w przypadku wyrzucenia ciała przez przednią szybę ryzyko odniesienia ciężkich ran w wypadku jest 25 razy większe. Natomiast ryzyko śmierci jest 6 razy większe.

Po mieście i na krótkich trasach jedzie się małą prędkością, a zatem w razie wypadku nic mi się nie stanie – zapinanie pasów jest czynnością zbędną

Przy zderzeniu z prędkością 50 km/h ciało jest wyrzucane z siedzenia z siłą około 1 tony. Przy uderzeniu w stałe elementy samochodu skutki mogą być śmiertelne, również dla pasażera siedzącego na przednim fotelu.

Auto wyposażone w poduszki powietrzne stanowi wystarczające zabezpieczenie

 

Poduszka powietrzna redukuje ryzyko śmierci o 50% tylko wtedy, gdy podczas wypadku działa wspólnie z pasami bezpieczeństwa.

 

Siedząc na tylnym siedzeniu bez zapiętych pasów bezpieczeństwa nie ma większego zagrożenia

Pasów bezpieczeństwa nie zapina 47% pasażerów zajmujących tylne siedzenia. Są oni tak samo narażeni na poważne obrażenia jak osoby siedzące z przodu samochodu. Ponadto, stanowią śmiertelne zagrożenie dla podróżujących zajmujących przednie fotele pojazdu.

Pasy bezpieczeństwa stanowią zagrożenie dla płodu

Podczas wypadku pasy bezpieczeństwa są jedynym urządzeniem, które może uratować życie ciężarnej kobiety i jej nienarodzonego dziecka.

„Doskonałe bezpieczeństwo i nietykalność własności oraz osoby: oto prawdziwa wolność społeczna”
– Antoine de Rivarol